Benim gibi tombul, orta yaşlı bir adam formda olmak için ne yapmalı? Açıkçası, atıştırmalıklar için kanepeden buzdolabına yürümek işe yaramadı. Ve iki katlı binalarda inip çıkmak için merdiven yerine asansöre binmediler.

İki seçenek Crossfit ve jimnastik idi.

  • Jimnastik vücut ağırlığına bağlı olduğu için özel bir ekipman gerektirmez, her yerde yapılabilir ve hiçbir maliyeti yoktur. Ama inanılmaz derecede monoton, dayanıklılığı artırmıyor ve nadir görülen derslere katılmadığınız sürece hareketleri doğru yapamayacaksınız.
  • Crossfit, yalnızca özel ekipmanlarla özel bir spor salonunda bir sınıfta yapılabilir ve bu da maliyeti artırır. Ancak uyanık bir eğitmen, hareketleri doğru yaptığınızdan emin olur, her egzersiz ilgi eklemek için değişir ve hareketler, vücudun tüm yönlerini çalıştırmak için jimnastik, dayanıklılık eğitimi ve ağırlıkları içerir. Sonunda bunu seçtim.

Hangisinin sizin için en iyi olduğunu görmek için CrossFit ve Calisthenics’e daha yakından bakalım.

CrossFit nedir?

Resmi web sitesine göre, Crossfit bir egzersizdir:

“Sağlığı iyileştirmekten kilo vermeye ve daha iyi performansa kadar herhangi bir hedefe ulaşmak için kullanılabilir. Crossfit antrenmanları her gün farklıdır ve her sporcunun Hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak şekilde değiştirilebilir. Antrenmanlar her yaştan ve fitness seviyesinden insana göre uyarlanabilir.

Daha yaygın olarak box gym olarak bilinen bir Crossfit spor salonuna kaydolduğumda, eğitmenler beni yeni başlayanlar için bir hafta boyunca götürdüler ve burada baş üstü squat ve şınav gibi temel jimnastik hareketlerini daha karmaşık Olimpik kaldırışlarda öğrendim. temizler. ve snippet’ler.

Bu, hareketlerimin verimli olmasını ve kendimi incitmememi sağladı. Koşmak gibi bildiğimi sandığım dayanıklılık hareketlerinin bile en yüksek kondisyon için ayarlanması gerekiyordu.

Sonunda, düzenli WOD’lara (günün antrenmanları) katılmama izin verildi. WOD meslektaşlarımın formda sporcular, hamile kadınlar, yaşlılar veya engelli insanlar olması önemli değildi. Farklı yeteneklere uyum sağlamak için ölçeklendirme ile hepimiz aynı kursu yaptık..

Bir kişi 30 inç yüksekliğindeki bir kutuya, bir başkası 24 inç yüksekliğindeki bir kutuya ve üçüncüsü 3 inç yüksekliğindeki bir plakaya atlayabilir.

CrossFit’e başlamakla ilgileniyorsanız, birkaç farklı kutunun her birinde bir antrenman denemenizi öneririm. Çoğu tesis, doğru kulübü aradığınızı söylerseniz, genellikle ücretsiz olarak katılmanıza izin verir.

  • Her birinin kendi kişiliği olacaktır, sizin için doğru olanı bulmak için birkaçına göz atmak zorunda kalabilirsiniz.
  • Antrenman boyunca koçların size karşı ne kadar dikkatli olduğunu belirleyin. Fitness seviyenize göre önerilerde bulunuyorlar mı?
  • Aylık ücretlerde indirim olup olmadığını sorun. Birçoğu öğrenciler, ilk müdahale ekipleri, çiftler ve aileler için mali yardım sağlar.

Calisthenics nedir?

Jimnastik, sizin ve benim ilkokul ve lise beden eğitimi dersi için yaptığımız tüm vücut ağırlığı hareketlerini kapsar: şınav, mekik, baş üstü squat, atlama krikoları, atlama ipi, akciğerler ve diğer jimnastik türleri.

  • Şanslıysanız, öğretmen size her egzersizi dikkatli bir şekilde nasıl yapacağınızı göstermek için zaman ayırır, böylece kendinizi incitmezsiniz.
  • Eğer benim gibi bu kadar şanslı olmasaydın, koç senin her şeyi zaten bildiğini varsayar ve yanılıyorsan sana bağırırdı.

Kendi vücut ağırlığınıza güvendiğiniz için genellikle ekipmana ihtiyacınız olmaz. Ancak, jimnastik üzerine odaklanan birkaç spor salonu var. Genellikle dips veya chin-up gibi daha ileri jimnastik için platformları olacaktır.

Jimnastik yapmaya başlamak için yapmanız gereken tek şey bir hareket listesi yapmak ve her birinden kaç tane yapmak istediğinizi belirlemek. Bir alıştırmaya aşina değilseniz, bunları nasıl doğru bir şekilde yapacağınızı gösteren birçok video, web sitesi ve diğer çevrimiçi kaynaklar vardır.

Nasıl farklılar?

Her yerde ve her zaman, genellikle kendi başınıza jimnastik yapabilirsiniz. Kimse sizi izlemediği için, bir hareketi verimsiz mi yoksa yanlış mı yaptığınızı bilemezsiniz.

Crossfit tipik olarak jimnastiği WOD’lara dahil eder, ancak aynı zamanda kürek çekme ve koşma gibi güç ve dayanıklılık egzersizlerini de içerir. Bu, ancak özel olarak donatılmış bir spor salonunda, sertifikasyon gerektiren bir veya daha fazla eğitmen tarafından yürütülen, saatlerce süren derslerde yapılabilir.

Zaman zaman, dünyanın her yerinden katılımcıların puanlarının toplanıp derecelendirildiği yıllık Açık’ta diğer Crossfitters’a karşı rekabet edebiliyordum. Daha ileri düzey meraklılar, kazananları nakit ödüllerin ve onayların beklediği şehir, eyalet, ulusal ve küresel yarışmalarda yarışabilir.

Nasıl benzerler?

Crossfit ve jimnastik, gücü ve esnekliği artırmak için vücudun birden çok bölümünde çalışır. Vücudun tüm kısımlarını çalıştırarak genel zindeliği geliştirirler ve özellikle orta düzeylerde uzun bir süre boyunca yapıldığında kilo vermeye yardımcı olmada etkili olabilirler.

CrossFit’in en iyi yanı nedir?

Crossfit ve Calisthenics: Hangisi Daha İyi

Crossfit, tüm jimnastik egzersizlerini içerir, ancak aynı zamanda güç ve dayanıklılık bileşenleri de ekler. Takım elbise, gücü, esnekliği, gücü ve dayanıklılığı daha hızlı oluşturmanıza yardımcı olur. Her WOD, genel zindeliği geliştirmek için kasıtlı olarak farklıdır.

Antrenörler genellikle aynı egzersizi yapmak için heyecan verici yeni yollar bulurlar. WOD’ları birbirlerini tamamlayacak şekilde oluştururlar, böylece kendi antrenmanınızı yaratma konusunda asla endişelenmenize gerek kalmaz.

Bu çeşitlilik dersleri ilginç kılar ve son on yıldır haftada üç kez gelmemi sağladı.

Antrenörler, nasıl geliştireceğinizi ve yoğunluğu artırıp azaltmayacağınızı söylemek için her zaman yanınızdadır. Bunların varlığı, yaralanmayı en aza indirmeye ve egzersizinizin etkili kalmasını sağlamaya yardımcı olur.

Aynı oturuma birden çok kursiyer katıldığı için, Crossfit deneyimi dostluğu ve karşılıklı desteği teşvik eder.

Bir WOD’da veya yarışmada birinci olanların geride kalanları neşelendirmesi alışılmadık bir durum değildir. Beslenmeyi içeren bir yaşam tarzına yapılan vurgu, birçok Crossfiter’in antrenmandan sonra ve spor salonundan uzakta sosyalleşmesine yol açtı.

Jimnastik hakkında en iyi şey nedir?

Jimnastik, küçük bir alan ve kendi vücudunuzdan başka bir şey gerektirmez. Hiçbir maliyeti yoktur ve hantal ve pahalı spor salonu ekipmanlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Bir sınıfa veya grup oturumuna katılabilseniz de, çoğu durumda tek başınıza antrenman yaparsınız. Bu, antrenmanınızı özel ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize göre uyarlamanıza olanak tanır.

CrossFit’i kimler (ve neden) denemeli?

Crossfit, bir grup içinde antrenman yapmayı tercih eden ve karşılıklı çabanın gerektirdiği sosyal atmosferi seven, parası olanlar için özel olarak tasarlandı. Crossfitters arkadaşlarımdan aldığım destek ve koç tarafından verilen talimat için özellikle minnettarım.

Bu fitness tarzı yapıyı vurgular ve egzersiz planlamasını bir uzmanın ellerine bırakır, böylece tek düşünmeniz gereken hareketlerin kendisidir.

Rekabetçi bir bireyseniz, çabalarınızı yalnızca geçmiş performanslarınıza göre değil, aynı zamanda spor salonunuzdaki ve yerel, ulusal ve uluslararası yarışmalardaki diğerlerine göre de ölçebilirsiniz.

Calisthenics’i Kimler Denemeli (ve Neden)?

Calisthenics'in Faydaları

Egzersizleri kendi başınıza yapmayı tercih ediyorsanız ve fitness bütçeniz yoksa jimnastik daha iyi bir seçimdir. Diyet, egzersizlerinin her yönünü kontrol etmeyi seven planlamacılar içindir.

Her hafta bir antrenman için düzenli periyotlar ayırmakta zorlanıyorsanız, gün boyunca fırsat buldukça küçük aralıklarla jimnastik yapabilirsiniz.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *