Vücut dönüşümünüzü hızlandırmak istiyorsanız bu alışkanlıkları hayatınıza ekleyin.

Fazla vücut yağının zararları nelerdir?

Çok fazla vücut yağı taşımanın birkaç dezavantajı vardır:

Artan kronik hastalık riski: Obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, inme ve belirli kanser türleri dahil olmak üzere bir dizi kronik hastalık için önemli bir risk faktörüdür.

Ağız kavgasından daha iyi kalçalar için 9 egzersiz

Göbek yağını sonsuza dek kaybetmek için en kolay egzersiz

Ağırlık Kaldırma Daha Fazla Kalori Nasıl Yakılır?

Azaltılmış hareketlilik: Fazla ağırlık taşımak, eklemlere baskı uygular ve bu da rahatça hareket etmeyi zorlaştırabilir. Bu, hareketliliği sınırlayabilir ve fiziksel aktiviteyi daha zor hale getirebilir.

Kaynak: CrossFit Inc’in izniyle fotoğraflar

Uyku Apnesi: Obezite, uyku sırasında solunumun tekrar tekrar kesildiği bir durum olan uyku apnesi ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Bu, gündüz uyku hali, yorgunluk ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Düşük yaşam kalitesi: Aşırı kilo taşımak, ruh sağlığını ve esenliğini olumsuz yönde etkileyerek yaşam kalitesinin düşmesine ve özgüvenin düşmesine neden olabilir.

Artan yaralanma riski: Aşırı kilolu veya obez olmak, fiziksel aktivite veya günlük işler sırasında yaralanma riskini artırabilir. Gerçekten de aşırı kilo, kemikler, kaslar ve eklemler üzerinde ek baskı oluşturur.

Sağlık harcamalarındaki artış: Obezite ile ilişkili sağlık maliyetleri, hem birey hem de bir bütün olarak toplum için önemlidir. Bu, tıbbi tedavi, sakatlık ve üretkenlik kaybı ile ilgili maliyetleri içerir.

Azaltılmış yaşam beklentisi: Obezite, erken ölüme yol açabilecek kronik hastalıkların gelişme riskini artırdığı için yaşam beklentisinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Max Posternak, fitness markası Gravity Transformation’ın kurucusu ve CEO’su olan bir fitness koçu ve girişimcidir. Ayrıca, 5 milyondan fazla abonesi olan ve fitness ve beslenme tavsiyeleri, egzersiz planları ve kilo verme stratejilerine odaklanan YouTube kanalı Gravity Transformation’ın sunucusudur.

Video – Göbek yağını hızla kaybetmek için 8 sabah alışkanlığı

Makro besinler nelerdir?

Makrobesinler, enerji sağlamak, büyümeyi ve onarımı desteklemek ve genel sağlığı korumak için vücudun büyük miktarlarda ihtiyaç duyduğu besinlerdir. Üç ana makro besin vardır:

  • Karbonhidratlar: Karbonhidratlar vücudun ana enerji kaynağıdır. Ekmek, makarna, pirinç, meyve ve sebzeler gibi besinlerde bulunurlar. Karbonhidratlar, vücut tarafından enerji için kullanılan glikoza parçalanır.
  • Protein: Protein, kaslar, organlar ve kemikler dahil olmak üzere dokuları oluşturmak ve onarmak için gereklidir. Et, kümes hayvanları, balık, yumurta, fasulye ve fındık gibi gıdalarda bulunurlar. Proteinler, vücut tarafından doku inşa etmek ve onarmak için kullanılan amino asitlere ayrılır.
  • Yağlar: Yağlar önemli bir enerji kaynağıdır ve ayrıca bazı vitaminlerin emilmesine ve taşınmasına yardımcı olur. Tereyağı, sıvı yağ, kabuklu yemişler, tohumlar ve yağlı balıklar gibi besinlerde bulunurlar. Yağlar, vücut tarafından enerji üretmek ve sinir sistemi, beyin ve diğer organların sağlığını desteklemek için kullanılan yağ asitlerine ayrılır.

Bu üç makro besine ek olarak su, vücut tarafından büyük miktarlarda ihtiyaç duyulduğu ve sindirim, dolaşım ve sıcaklık düzenlemesi gibi birçok önemli işlev için gerekli olduğu için bir makro besin olarak da kabul edilir.

Kalori nedir?

Kalori, bir enerji ölçüm birimidir. Daha doğrusu, bir gram suyun sıcaklığını bir Santigrat derece yükseltmek için gereken enerji miktarıdır. Beslenme ve diyet bağlamında kalori, gıdanın enerji içeriğini ve vücut tarafından kullanılan enerji miktarını ölçmek için kullanılır.

Yemek yediğimizde, vücudumuz onu karbonhidratlar, proteinler ve yağlar dahil olmak üzere bileşen parçalarına ayırır. Bu besinler daha sonra vücut tarafından enerji, büyüme ve onarım için kullanılır. Bir yiyecek veya içecekteki kalori sayısı, içerdiği bu makro besinlerin miktarına göre belirlenir.

Dinlenirken veya uyurken bile vücut sürekli olarak enerji kullanır. Vücudun dinlenme sırasında kullandığı enerji miktarı, bazal metabolizma hızı (BMR) olarak bilinir. Bu, bir kişinin yaşı, cinsiyeti, kilosu ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Fiziksel aktivite, sindirim ve diğer bedensel süreçler de enerji gerektirir.

Sağlıklı bir kiloyu korumak için, tükettiğimiz kalori miktarı ile fiziksel aktivite ve normal vücut süreçleri yoluyla yaktığımız kalori miktarını dengelemek önemlidir. Vücudun ihtiyaç duyduğundan daha fazla kalori tüketmek kilo alımına, vücudun ihtiyacından daha az kalori tüketmek ise kilo kaybına yol açabilir.

Kalori açığı nedir?

Kalori açığı, bir kişi mevcut kilosunu korumak için vücudunun ihtiyaç duyduğundan daha az kalori tükettiğinde ortaya çıkar. Bu kilo kaybına neden olabilir çünkü vücut, yiyeceklerden gelen kalorilere güvenmek yerine enerji için depolanmış yağları kullanmaya zorlanır.

Bir kalori açığı oluşturmak için, bir kişi ya daha az kalori tüketmeli ya da fiziksel aktivite yoluyla daha fazla kalori yakmalıdır. Örneğin, normalde günde 2.000 kalori tüketen ancak kilosunu korumak için yalnızca 1.800 kaloriye ihtiyacı olan bir kişi, günde 1.600 kalori yiyerek veya günde 2.000 kalori yiyerek ve egzersizden fazladan 200 kalori yakarak bir kalori açığı oluşturabilir.

Kilo vermek için gereken kalori açığının büyüklüğü, kişinin mevcut ağırlığı, yaşı, cinsiyeti ve aktivite düzeyi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Genel olarak, günde 500 ila 1000 kalorilik bir kalori açığı, kademeli kilo kaybı için güvenli ve etkili kabul edilir.

Çok büyük bir kalori açığı oluşturmanın vücuda zararlı olabileceğini ve kas kaybına, besin eksikliklerine ve diğer sağlık sorunlarına yol açabileceğini not etmek önemlidir. Vücudun optimal sağlık için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almasını sağlamak için bir kalori açığı oluştururken dengeli ve besleyici bir diyet sürdürmek de önemlidir.

Daha fazla bilgi edin

Hammer curl ile daha büyük kollara sahip olun

Daha büyük bir göğüs geliştirin

İnanılmaz bir altılı paket için antrenman yapın

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *