Çoğu 50 yaşındaki ceset gibi benimki de iyi görünmüyordu. Elbette çıkıntılar vardı ama yanlış yerlerde. Ve bu tümsekler sert kastan değil, yumuşak yağdan yapılmıştı. Tüm bu kütle beni aşırı kilolu yaptı, bu sadece korkunç görünmekle kalmıyor, aynı zamanda sağlıksızdı.

Bir şeyler yapmanın zamanı gelmişti. Bu yüzden Crossfit’e döndüm.

Araştırmam, bunların Crossfit Oyunlarında son derece formda olan sporcular tarafından gerçekleştirilen imkansız egzersizlerden daha fazlası olduğunu gösterdi. Bu zirve, benim için ulaşılmaz olan olimpiyatlar gibi geldi.

Ben daha çok dünyanın 120 ülkesindeki 15.000 spor salonunda veya kutuda Günün Egzersizlerini (WOD) yapan 4 milyon insan gibiydim. Çoğumuz bunu rekabet için değil, sağlık için yapıyoruz.

Ve işe yaradı. Haftada üç kez yaklaşık dört aylık eğitimde 30 kilo verdim. ve belim yaklaşık üç inç küçüldü.

Aşağıda okuyacağınız gibi, Crossfit’in kilo vermek için birçok faydası vardır.

Çeşitlilik

Daha önce kilo vermek için spor yapmayı denedim. Yakındaki bir spor salonu zincirine katılır ve günde 30 dakika koşu bandına binerdim ve belki biraz egzersiz bisikleti yapardım.

 • Bunu, müzik veya haberlerle eğlenmek için kulaklık takmış olsam bile, can sıkıntısı beni uyuşturana kadar yaklaşık bir hafta boyunca her gün idare ederdim.
 • Sonra haftada üç kez ve daha sonra ayda birkaç kez oraya gittim.
 • Ve sonunda monotonluktan bıktığım için oraya gitmeyi bıraktım. Ve yağ asla gitmedi.

Crossfit WOD’ların çeşitliliği bana asla ilgimi kaybetme şansı vermiyor. Kutumuzda, genellikle seans başına iki antrenman seansımız olur.

 • İlki, ağırlıklar ve jimnastik ile kas geliştirmeye odaklanır. Örneğin, toplam 10 kez olmak üzere her 90 saniyede bir, maks. seviyenizin %40’ından başlayarak iki Güçlü Temizlik yapın. Her iki setten sonra ağırlığı %10 artırın.
 • İkincisi, kardiyovasküler dayanıklılığa odaklanır. Örneğin, 400 metrelik bir koşu ile başlayın. Ardından 50 mekik ve ardından 50 duvar topu yapın. Ve 400 metrelik başka bir koşu ile bitirin.

Ve bu, birçok kişinin diğer spor salonlarındaki antrenmanlara benzediğine inandığı ısınmayı saymıyor bile. Bu, iki dakikalık bir sıra, iki dakikalık bir egzersiz bisikleti ve iki dakikalık bir kayak makinesinden, ardından üç set beş güçlü temizleme, beş koparma ve boş bir çubukla beş Rumen ölü kaldırmasından oluşabilir.

Koçun yaratıcılığına bağlı olarak her WOD her zaman farklıdır. Bu yaratıcı ürün yelpazesi, 10 yılı aşkın bir süredir kutumuza haftada üç kez gelmemi sağlıyor.

tepsi yok

Bir egzersiz programına başladığınızda, genellikle anında sonuç alırsınız. Belki ilk bir veya iki hafta içinde birkaç kilo kaybedersiniz. Bu başarı sizi devam etmeye itiyor.

Ancak koşma veya kürek çekme gibi aynı hareketi zamanla yapmaya devam ederseniz, kilo vermeniz yavaşlayabilir ve sonunda durabilir. Bu sizi devam etmekten caydırabilir ve sonunda vazgeçersiniz.

Bu ilerleme eksikliğinin nedeni çeşitliliğin olmamasıdır. Vücudunuz hareketlere alışır, bu nedenle artık yaptığınız şeye uyum sağlamaz ve yanıt vermek için değişmez.

Her WOD farklı olduğu için Crossfit ile herhangi bir plato ile karşılaşmazsınız. Bir gün, cankurtaran kaldırabilir ve kutuların üzerine atlayabilirsiniz. Sonra ertesi gün bir mil koşabilir ve bacaklarınızın arasında bir kettlebell sallayabilirsiniz. Vücudunuz olanlara asla alışmaz çünkü bir sonraki adımda ne olacağını asla bilemez.

Beslenme

Crossfit, kilo vermenin önemli bir parçası olan iyi beslenmeyi teşvik eder. Başarımın anahtarının bir kısmı, birçok Crossfiter’ın takip ettiği paleo idi. Bunu bir diyetten çok bir diyet olarak görüyorum çünkü yeme şeklimi kalıcı olarak değiştirdi.

2,5 milyondan 10.000 yıl öncesine kadar süren Paleolitik çağda erken insanların yemek yeme şeklini taklit etmeyi amaçlıyor.

Bu diyet meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar, balık ve yağsız etlerden oluşuyordu. Tahılları, fasulyeleri, süt ürünlerini, patatesleri, rafine şekerleri ve diğer karbonhidrat açısından zengin ve işlenmiş gıdaları ortadan kaldırır.

Mayo Clinic, daha uzun denemelere ihtiyaç duyulmasına rağmen, randomize klinik çalışmaların diyetin kilo vermede etkili olduğunu gösterdiğini söylüyor.

yağ yakıcı

Crossfit’in yağ yakmada etkili olmasının nedenlerinden biri de yüksek yoğunluğudur. Bu tür antrenmanlar, zamanı yenmek veya önceden belirlenmiş sayıda tekrara ulaşmak için sizi yüksek tekrarlar veya ağır ağırlıklar yapmaya teşvik eder. Ancak o zaman bir sonraki harekete geçmeden önce kısa bir ara verebilirsiniz.

Antrenman metabolizmanızı hızlandırır ve depolanmış yağları kullanır. Ve bu süreç, antrenmanınız bittikten sonra da devam edebilir.

Kısacası kutunuzdan çıktıktan sonra bile saatlerce kalori yakmaya devam ediyorsunuz.

Kas geliştirme

Ağırlık kaldırırken, ağırlık kaldırırken ve vücut ağırlığınızı barfiks ve şınav gibi jimnastik hareketleriyle hareket ettirirken, kas yapmaktan kendinizi alamazsınız.

Bu yağsız doku, kalori tüketiminizi artırarak kilonuzu yönetmenize yardımcı olur.

Ne kadar yağsız kasınız varsa, dinlenirken o kadar fazla kalori tüketirsiniz.

Destek

İlk destek hattınız Crossfit koçlarınızdan gelir.

 • Başvurdukları için yarı zamanlı işi yapanlar üniversiteli çocuklar değil. Hepsi olmasa da çoğu, kutularında ve belki de yarışmalarda yıllarca geçirdikten sonra uzmanlıklarını sunmaya karar veren tecrübeli Crossfiter’lardır.
 • Antrenman yapmalarına izin verilmeden önce resmi Crossfit sertifikasına ihtiyaçları vardır.
 • Her WOD sırasında sizi gözlemlerler ve güçlü ve zayıf yönlerinizi tanırlar. Bir antrenmanı tamamladığınızda veya kişisel rekorunuzu kırdığınızda sizi neşelendirirler. Ve topyekun bir çaba göstermezsen daha iyisini yapmanı söylerler.

Bir sonraki destek hattınız Crossfitters arkadaşlarınızdan geliyor.

 • Crossfit’i tek başınıza yapamazsınız, bu nedenle etrafınız her zaman zindeliğinizin farklı aşamalarındaki diğer insanlarla çevrilidir. Uzmanlar, tıpkı yeni başlayanların bağlı kalmasına yardımcı olduğunuz gibi, gelişmeniz için size ilham veriyor.
 • Paylaşılan çaba ve acı, katılımcıları dostlukta birleştirir. Herkesin yaşadıklarını bizzat yaşadığın için, herkesin emeğini alkışlamanın önemini biliyorsun.
 • Bu destek, televizyonda yayınlanan Crossfit Games sırasında bile oluyor. Turu kazanan birinin hala mücadele edenlere geri dönmesi ve onları bitirmeleri için teşvik etmesi tipik bir durumdur.
 • WOD’dan önce ve sonra sık sık sosyalleşiriz. Spor salonu dışında da aktiviteler yapıyoruz. Bu paylaşım bizi birbirimize karşı sorumlu kılar ve kilo verme çabalarımızı destekler. Bir şeyin karbonhidrattan vazgeçmeye çalıştığını biliyorsak ve bir restorandaysak, denemek istedikleri makarna yemeğine paleo alternatifleri öneriyoruz.

Tüm bu duygusal destek, Crossfit ile devam etmenize ve kilo verme planlarınıza bağlı kalmanıza yardımcı olur.

İyileştirmeler

Kilo vermek için Crossfit yaparsanız, başka gelişmeler de yaşarsınız.

 • Güçlenecek ve daha önce kaldıramadığınız şeyleri kaldırabileceksiniz, örneğin havaalanındaki ağır bagajlar veya ev projeleriniz için kendin yap malzemeleri.
 • Dayanıklılığınız artacak, böylece dans pistinde daha fazla zaman geçirebilir veya alışveriş merkezinde koşmaya karar veren çocuklarınızı takip edebilirsiniz.
 • Eklem hareketliliğiniz ve esnekliğiniz gelişerek günlük işler ve hafta sonu sporları sırasında yaralanma riskinizi en aza indirir.

Tüm bu faydalar genel sağlığınıza katkıda bulunur ve kilo kaybınızı korumanıza yardımcı olur.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *