Daha akıllı olun ve parçalanmaya çalışırken herkesin yaptığı bu 8 hatadan kaçının.

İnsanların büyük çoğunluğu, bir vücut dönüşümü videosunu izlemekten keyif alıyor. Kim birinin fazla kiloludan zayıf hale geldiğini görmekten hoşlanmaz? Ya da sıskadan çok güçlüye? Hatta bazıları kıskandıklarını ve vücut dönüşümünü kendisinin gerçekleştirmeyi başaran kişi olmayı dilediklerini bile söyleyebilirler.

Bu, insanların nasıl parçalanacağını aramaya başladığı zamandır. Son zamanlarda BOTROX, nasıl parçalanacağına dair nihai bir rehber paylaştı. Bu makalede, vücut yağınızı tek haneli rakamlara indirmeye devam etmek için gerekli tüm adımları inceledik (eğer istediğiniz buysa).

İlgili: Parçalanma Hakkında Kimsenin Size Söylemediği 7 Şey

Kaynak: Pixabay’da Deepkicker

Ancak bu yazıya dahil etmediğimiz şey, çoğu insanın parçalanmaya çalışırken yaptığı hatalardır. Neyse ki, bunu bize açıklayacak Dr. Mike Israetel var.

Spor Fizyolojisi Doktorası ve Renaissance Periodization’ın kurucu ortağı Dr. Mike Israetel, vücut geliştirme camiasında çok saygı duyulan bir öğretmendir. Sadece antrenmanlardan ve fitness ipuçlarından bahsetmiyor, sıklıkla sağlık ve beslenme konularına derinlemesine dalıyor.

Geçenlerde herkesin parçalanmaya çalışırken yaptığı 8 hatayı açıklayan bir video paylaştı. Akıllı olun, bunu kontrol edin ve vücut dönüştürme hedefinizle daha sorunsuz ve sağlıklı bir yolculuk yapmak için ne pahasına olursa olsun bunlardan kaçının.

Yeni Başlayanların Yaptığı 5 Kilo Verme Hatası

Parçalanmaya Çalışırken Herkesin Yaptığı 8 Hata

Hemen gidelim, tamam mı? Mike Israetel’e göre parçalanmaya çalışırken herkesin yaptığı 8 hata bunlar.

 1. Başından itibaren büyük kalori açığı
 2. Ağırlık veya süre hedefi yok
 3. Çoğu durumda “ücretsiz yemekler” veya “yemekler/günler”
 4. Karbonhidratı hemen kesin
 5. Yetersiz protein alımı ve/veya kuvvet antrenmanı
 6. Öğün sıklığı fazla veya hafife alınmış
 7. Kafein, sakız, diyet gazlı içecekleri kesin
 8. Bakım stratejilerine ilgi yok

Parçalanmaya çalışırken herkesin yaptığı bu hataların her birini tam olarak anlamak için, aşağıdaki videoda İsrail’in kendisini dinleyin.

Orta Düzey Sporcuların Spor Salonunda Yaptığı 6 Büyük Hata

Eğitim programınızdaki 12 temel egzersiz

Daha uzun ve daha sağlıklı yaşamak için en iyi egzersizler nelerdir?

Sağlıklı bir vücut yağ yüzdesini korumanın genel sağlığınız ve esenliğiniz için çeşitli faydaları olabilir. Düşük vücut yağ yüzdesine sahip olmanın bazı potansiyel faydaları şunlardır:

 1. Kronik hastalık riskinde azalma: Araştırmalar, düşük vücut yağı yüzdesinin kalp hastalığı, diyabet ve belirli kanser türleri gibi kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
 2. İyileştirilmiş kardiyovasküler sağlık: Azalan vücut yağı, daha düşük kan basıncı ve kolesterol seviyeleri dahil olmak üzere daha iyi kardiyovasküler sağlık ile ilişkili olabilir.
 3. Geliştirilmiş fiziksel performans: Daha düşük vücut yağ yüzdesine sahip olmak, gücü, hızı ve dayanıklılığı artırarak atletik performansı artırabilir.
 4. Eklemler üzerinde azaltılmış basınç: Fazla vücut yağının taşınması, eklemler üzerinde ekstra baskı oluşturarak eklem ağrısına ve yaralanma riskinin artmasına neden olabilir. Daha düşük bir vücut yağ yüzdesini korumak bu gerilimi azaltabilir ve eklem sağlığını koruyabilir.
 5. Geliştirilmiş benlik saygısı ve beden imajı: Bazı insanlar için, düşük vücut yağ yüzdesini korumak, benlik saygısını ve beden imajını geliştirebilir, bu da zihinsel sağlığı ve esenliği geliştirir.
Kadın karın kasları ile fitness kıyafeti içinde gülümsüyorKaynak: Unsplash’ta dusan jovic

Çok düşük bir vücut yağ yüzdesinin hormonal dengesizlikler, azalmış bağışıklık fonksiyonu ve azalmış kemik yoğunluğu gibi olumsuz sonuçları olabileceğini not etmek önemlidir. Son derece düşük bir yüzde elde etmeye çalışmak yerine sağlıklı bir vücut yağ yüzdesini hedeflemek önemlidir. Sizin için sağlıklı bir vücut yağ yüzdesinin ne olduğunu belirlemek için bir sağlık uzmanına danışın.

Yağ kaybetmek için en kötü diyet hataları

Nasıl hızlı kilo verilir ve vücudunuz nasıl değiştirilir?

Karın kaslarınızın görünmemesinin 8 nedeni ve bunu nasıl düzelteceğiniz

Beslenme, fiziksel uygunluğun sağlanmasında ve sürdürülmesinde hayati bir rol oynar. İşte nedenlerinden bazıları:

 1. Vücut İçin Yakıt: İyi beslenme, vücudunuzun antrenmanlarınız ve diğer fiziksel aktiviteleriniz için ihtiyaç duyduğu yakıtı sağlar.
 2. Kas büyümesi ve onarımı: Kas dokusunun inşası ve onarımı için yeterli protein alımı şarttır. Doğru türde ve miktarda protein tüketmek, kas büyümesini desteklemeye ve egzersiz yaptıktan sonra toparlanmaya yardımcı olabilir.
 3. Enerji dengesi: Sağlıklı bir makrobesin dengesinin (karbonhidratlar, proteinler ve yağlar) korunması, sağlıklı bir kiloyu korumak ve fiziksel aktiviteyi desteklemek için çok önemlidir.
 4. Besin Emilimi: Besin açısından yoğun çeşitli yiyecekler yemek, vücudunuzun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri emebilmesini ve kullanabilmesini sağlamaya yardımcı olabilir.
 5. Genel Sağlık: Çeşitli tam gıdaları içeren dengeli bir diyet, kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir ve en yüksek fiziksel uygunluk için gerekli olan genel sağlığı destekler.

Özetle, iyi beslenme, fiziksel aktiviteyi ve genel sağlığı desteklemek için gereken yakıtı, besinleri ve enerjiyi sağladığından, zindelik hedeflerine ulaşmak ve bunları sürdürmek için çok önemlidir.

Yakıt olarak karbonhidrat yerine yağ yakabilir misiniz?

%10 vücut yağına inmek için bilmeniz gereken 3 şey

30 gün boyunca günde sadece bir öğün yerseniz vücudunuza ne olur?

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *